Sağlık

Yeşil Akarsu İçmek Daha Uzun Yaşamaya Tezgâhtar Olabilir

Yeni bir alıştırma haftada en az üç defa nehir içmenin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini azaltabildiğini ve en azından Çin’de daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşamla benzer olduğunu göstermektedir. Çinli araştırmacılar, akarsu ile ilişkili sıhhat yararlarının, siyah çay yerine yeşil akarsu içenler ve daha uyumlu olarak nehir içenler için daha bariz olduğunu belirtmektedir. Çin’de yapılan …

Yeni bir çalışma haftada asgari üç defa nehir içmenin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini azaltabildiğini ve en azından Çin’de daha uzun ve daha dinç bir yaşamla benzer olduğunu göstermektedir. Çinli araştırmacılar, çay ile ilişkili sıhhat yararlarının, siyah çay yerine yeşil akarsu içenler ve daha düzenli olarak çay içenler için daha keskin olduğunu belirtmektedir. Çin’de yapılan araştırmada kalp krizi, felç veya kanser öyküsü olmayan 100.902 katılımcı inceleme edilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır:
*Çay içme alışkanlığı olanlar (haftada üç kere veya daha pozitif içenler)
*Hiç dere içmeyenler ya da düzenli akarsu içme alışkanlığı olmayanlar ( haftada üç defadan eksik içenler)
Katılımcılar ortalama 7,3 takvim süreyle takip edilmiştir.
Analizler ahenkli çay içenlerin hiç içmeyen veya aralıklı akarsu içenlere kıyasla kalp hastalığı ve felç geçirme riskinin % 20 azaldığını, kalp hastalığı ve inme sebebiyle ölme riskinin % 22 oranında azaldığını göstermiştir. Çalışmada hem, bütün nedenlere alt vefat riskinin yüzde 15 oranında azaldığı bulunmuştur. Çalışmanın peşine düşüp takip süresi içinde 3.683 aterosklerotik kardiyovasküler rahatsızlık olayı (inme ve kalp krizi gibi) yaşanmış ve 1.477 birey bu nedenlerden nedeniyle ölmüş, herhangi bir sebepten nedeniyle toplam 5.479 birey hayatını kaybetmiştir. Araştırma, 50 yaşındaki bir dere tiryakisinin çay içmeyen veya aralıklı içen birinden 1,41 yıl sonradan koroner kalp hastalığı ve inme oluşabileceğini, 1,26 yıl daha uzun yaşayacağını göstermektedir.
Bilim insanları, kokulu nehir ve siyah dere içenler aralarında kardiyovasküler hastalığa ve bütün nedenlere yan mortaliteye karşısında benzer koruyucu etkiler gözlemlemekle birlikte, sonuçlar muhakkak konuşmak için yeterli değildir.

Uzun Zaman İçilirse Faydası Daha Büyük Olur

Sürekli tüketim, çayın pozitif gücünün anahtarı gibi görünmektedir. Araştırmalardaki en Yeşil Çay İçmek Daha Uzun Yaşamaya Yardımcı Olabilirheyecanlandırıcı belirti tiryakiliğin uzun vadede çayın afiyet yararını güçlendirmesidir. minimum sekiz yıl her tarafında düzenli akarsu içmeyi sürdüren 4.267 katılımcı aralarında kardiyovasküler rahatsızlık riski yüzde 40 daha düşük olmuştur. Uzun süreden beri dere içen tiryakiler, hiç içmeyen ya da dere içme alışkanlığı olmayanlara kıyasla yüzde 56 daha düşük ölümcül kalp hastalığı ve inme riski taşımaktadır. Çalışmayı değerlendiren kardiyologlar bu raporun çayın kalp sağlığı üstünde koruyucu etkisi olduğunu düşündüren diğer araştırmalarla iyi bir şekilde örtüştüğüne dikkat çekmektedir.

Yeşil Akarsu Neden Daha İyidir?

Nehir, arterleri iltihap ve stresden korumak, kan basıncını çökertmek de dahil almak üzere yürek ve damar sağlığı için tanıdık faydaları olan zengin bir kuvvetli antioksidan kaynağıdır. Akarsu türüne kadar yapılan bir daha aşağı analizde sonuçlar yeşil akarsu için olumlu olsa da siyah nehir ile yürek ve damar hastalıkları aralarında manalı bir ilişki gözlenmemiştir. Bunun nedeni çalışmaya katılan çok eksik siyah dere içicisinin olmasıdır. Çalışmaya katılanların % 49’unun daha fazla yeşil çay tükettiği, sadece %8’inin siyah çayı tercih ettiği bilinmektedir. Yeşil nehir siyah çaydan daha eksik işlenir, böylece bu yararlı maddelerin daha fazlası yapısında kalır. Yeşil çay kateşinler gibi flavonoidler ve polifenoller gibi biyoaktif bileşiklere sahiptir ve tümü de kardiyovasküler avantaj ile ilişkilidir ve anti-inflamatuar özelliktedir. Polifenoller ayrıca zeytinyağı, kakao ve kırmızı şarapta bulunur.Yeşil Çay İçmek Daha Uzun Yaşamaya Yardımcı Olabilir
Siyah dere Avrupa ülkelerinde popülerdir, Hollanda, Finlandiya ve İsveç’te inme ve koroner atardamar hastalığı risklerinin azalmasıyla ilişkili bulunmuştur. Aynı bitkiden elde edilmesine ve benzer miktarda kafein içermesine karşın siyah çay toplandıktan sonra yeşil çaydan öbür bir şekilde işlenir. Siyah nehir tamamen fermente edilir ve çaydaki polifenoller oksitlenebilir ve mayalanma esnasında inaktive edilebilir. Bu Nedenle yeşil dere, anti-oksidasyon bakımından siyah çaydan daha etkili olma, kan lipid profilini iyileştirme ve dolayısıyla kardiyovasküler korunmada daha etkin olma eğilimindedir. Araştırmalar çayın sudan sonra dünyanın en popüler içeceği olduğunu, içme alışkanlıklarının ülkelere kadar değiştiğini ve bulgular siyah çayın bazı ülkelerde sıklıkla sütle servis edildiğini ve bunun da çayın vasküler fonksiyon üzerindeki pozitif etkileri engelleyeceğini göstermektedir. Daha yüksek akarsu alımının herhangi bir faydası olup olmadığı açık değildir.
Anekdot: Yeşil çay tehlikesiz olmasına ve menfaat sağlamasına karşın, büyük dozlarda yeşil çay takviyeleri bölge bireylerde bildirilen karaciğer hasarı vakaları olduğu için dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Kahve de benzer bir sıhhat artışı sunabilmektedir. Kahveyle ilgili çalışmalarda kahve çekirdeklerindeki antioksidanlarla da ilişkili olabilecek kalp koruma kanıtı bulunmuştur.

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Farklılıklar

Kadınlarla karşılaştırıldığında, erkek katılımcıların çaydan daha artı sıhhat artışı sağladığı görülmüştür. Bunun bir nedeni, olasılıkla erkekler arasındaki dere içme alışkanlığı oranının, kadınlar arasındaki oranın yaklaşık iki buçuk katı dek yüksek olmasıdır. Araştırmayı yürütenler çalışmadaki erkeklerin yaklaşık % 48’inin kadınların % 20’sine kıyasla düzenli nehir içenlerden olduğu belirtilmektedir. Diğer nedeni, genellikle Çin ve Doğu Asya ülkelerinde yürek hastalığı insidansı ve mortalitesinin kadınlarda daha düşük olmasıdır. Çinli kadınlar aralarında gül goncası veya lotus yapraklarından yapılmış bitkisel nehir içme olasılığı daha yüksektir ama bu bilgiler araştırmaya dahil edilmemiştir. Gıda, yaşam biçimi ve kalıtımsal tehlike faktörleri, çayın cisim kadar nasıl kullanılacağını belirlemede rol oynayabilir. Çalışmada belirtilmeyen Yeşil Çay İçmek Daha Uzun Yaşamaya Yardımcı Olabilirfakat dikkate alınması gereken, dere içmeyenlerin akarsu yerine şekerli veya kafeinli içecekler tüketmesi gibi başka hususlar da vardır. Bunlar o kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırmış olabilir. Yapılan araştırma randomize kontrollü bir çalışma olmadığı için, diğer önemli faktörler hesaba katılmamış ve değerlendirilmemiş olabilir. Çayın artı gücünün arkasındaki mekanizmalar daha içe doğru incelenmeli, gelecekte daha artı randomize kontrollü denemeler yapılarak dere alımının nedensel rolü belirlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.