Yaşam

Yeni Bir Alıştırma Konsepti: Paylaşımlı Büro (Co-Working)

Yeni Bir Çalışma Konsepti: Paylaşımlı Ofis (Co-Working)Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen yeni dünya düzeni, beraberinde bambaşka iş modellerini ve esnek alıştırma koşullarını da getiriyor. 15 sene önce Amerikalı bir girişimcinin kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak oluşturduğu paylaşımlı ofis konsepti, o kadar fazla ülkeye yayılarak alaka çekmeye devam ediyor. “Collaborative Working” kelimelerinin kısaltılmasıyla türetilen CoWorking, “işbirlikçi alıştırma” anlamına geliyor. Sistem, kendi belirlediğiniz gün ve saatlerde özgürce çalışabilmeniz için ihtiyacınıza uygun maddesel alanın ve hizmetlerin kiralanması yoluyla işliyor. Evden alıştırma (home office) modelinin daha profesyonel şekli olarak görülen paylaşımlı ofisler, meslek ve sosyal ilişkileri ilerletmek için de fırsatlar sunuyor.

İşinize Odaklanmanın En Konforlu Hali

Ülkemizde birkaç yıl önce başlayan Co-Working konsepti, sunduğu hizmetler baştan sona büyük firmaların da dikkatini çekiyor. Şehirlerin merkezi noktalarında açılan yeni paylaşımlı ofisler, pek çok sektörden amatör ve profesyonelleri bir araya getirerek konforlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratıyor. dışarıda minderlerin üzerinde niyetlenmek veya istirahat etmek isteyenler için terasa ve yeşil alanlara da sahip olan bazı ofisler, sizi özel hissettirerek yaratıcılığınızı artırmayı amaçlıyor. Ayın bazı günlerinde düzenlenen sosyal etkinlikler ise yeni iş arkadaşlarınızla tanışabilmenizi ve düşünce alışverişinde bulunabilmenizi kolaylaştırıyor. Fiziki bir ofise geçmeye henüz hazır olmayanlar ya da çalışmaya ara verenler sanal ofis hizmetinden de yararlanabiliyor. Bu hizmet zarfında telefonlarınız sizin adınıza yanıtlanıyor, kargolarınız ise ofis adresinden teslim alınıyor.

Girişimlerinizi Hayata Geçirebileceğiniz Bir Etraf

Yeni bir meslek fikriniz var ama sermayeniz, çevreniz ve ofisiniz yahut Co-Working’e geçerek uygun fiyatlarla profesyonel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede ayrıca işletme maliyetlerinizi düşürebilir ayrıca de iş görüşmelerinizi kurumsal bir çatı aşağıda sürdürebilirsiniz. Son zamanlarda şirket haline gelen ve büyük gelişme gösteren böylece çok start-up yolculuğunun paylaşımlı ofislerden başladığını göz ardı etmemelisiniz! Jurnal, haftalık ya da aylık olarak kullanmayı seçim edebileceğiniz CoWorking konseptinde; müşterek alıştırma alanı, değişmez masa ya da özel ofis seçenekleri yer alıyor. Açılış paketlerinde genellikle masa, sandalye ve yüksek hızda İnternet erişimi veriliyor. Daha üst paketlerde ise sekreterlik, sabit telefon, sınırsız printer kullanımı, kilitli dolap, misafir karşılama ve kargo takibi hizmetleri sunuluyor. Gerektiğinde ilave hizmet olarak ofis mobilyası, buluşma odası ve seminer salonu kiralama imkanınız da bulunuyor.

Profesyonellerin Buluştuğu Ofisler

Girişimcilerin haricinde hür çalışan ya da proje tabanlı iş yapan öyle çok profesyonel de paylaşımlı ofisleri seçim ediyor. Bilişim uzmanları, mimarlar, mühendisler, reklamcılar, tasarımcılar, çevirmenler, muhasebeciler ve yazarlar bunların başında geliyor. Oluşan kocaman enerji; hem kendi sektörünüzden keza de öbür sektörlerden o kadar çok profesyonel ile tanışıp ortak iş fikirleri geliştirebilmenizi kolaylaştırıyor. Hedeflerinize varmak yolculuğunuzda engelleri daha kolay aşabilmeniz ve motive olabilmeniz için haftanın muhakkak günlerinde kişisel gelişim eğitimleri ya da galibiyet hikayelerinin anlatıldığı seminerler düzenleniyor. Paylaşımlı ofisleri tercih ettiğinizde standart bir alıştırma alanından fazla daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.