Sağlık

Optik Nörit Nedir?

Optik Nörit Nedir?Optik nörit, optik sinirlerin iltihaplanmasıdır. Görsel bilgiyi gözden beyne ileten asap lifleri demetidir. Optik asap, elektriksel dürtülerin göze çabuk bir şekilde iletilmesine muavin olan, miyelin adı bahşedilen yağlı bir madde ile kaplanır. Optik asap iltihaplandığında, miyelin etkilenir ya da zarar görür. Bu, asap lifleri baştan başa beyne gönderilen görsel işaretler sürecini bozar ve görme kaybı, göz hareketinde sızı ya da eksilen renk görüşü gibi sonuçlar doğurabilir. Optik nörit, beyin ve omurilikteki sinirlerde iltihaplara neden olan multipl skleroz (MS) ile yakından ilişkili bir durumdur. MS’in birincil belirtilerinden birisidir. Optik nörit, lupus gibi öteki enfeksiyonlar ya da bağışıklık sistemi bozuklukları ile de ortaya çıkabilmektedir.

*Belirtileri

Optik asap, retinadan beyne görsel bilgiyi aktarır. İltihaplı olduğunda, geçici görme kaybına neden olabilir.

En yaygın optik nörit belirtileri şunlardır:

*Görme kaybı : Bu belirti genel olarak tek bir gözde, körlüğü tamamlamak için hafif flu ya da kör noktadan oluşur. Bu işlem 2 haftaya kadar sürebilir.

*Göz çevresinde sızı : Göz hareketi daha da kötüleşir. Sancılı sancı yaşanır. Hekim müdahalesi gerekebilir.

*Renk görme kaybı : Renkler normalden daha az cazip gelebilirken, bir takım halk kişisel renkler arasında ayrım yapamaz.

*Yanıp sönen ışıklar: Bu belirti göz hareketi ile gerçekleşir. Değişmez duran ışıkları hareketli görme şeklidir.

*Vizyon değişimi: Isı veya alıştırma sebebiyle beden ısısındaki çoğaltma, gözde vizyon değişikliğine niçin olur.

*Çare

Optik Nörit Nedir?Görme kaybı çoğunlukla geçicidir. Normalde birkaç hafta içinde kendi kendine iyileşir, böylece herhangi bir tedaviye lüzum kalmaz. aynı zamanda, bazı durumlarda görme kaybı daimi olabilir. Her iki gözün de etkilenmesi gibi belirtiler şiddetli ise, doktorlar steroid reçete edebilir. Steroidlerin optik nöriti iyileştirmede hızlandırdığı belirlenmiştir.
bununla beraber, steroidlerin uzun vadede alınması, yüksek kan şekeri, kilo alımı ve kemik problemleri gibi tabi etkilere neden olabilir.

Optik nörit ile ilgili atılabilecek diğer adımlar şunlardır:

*dinç yemek yeme

*çok su içmek

*sigara içmekten uzak durma

*sıcak duştan ve sert egzersizden sakınmak

*Nedenleri

Bilim adamları optik nöritin nedenini bilmemekteler. Bir Takım bilim adamları, çoğunlukla bakterileri, virüsleri ve diğer tanıdık olmayan proteinleri kullanarak enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sisteminin miyelin kılıfını amaç aldığında bu hastalığın oluştuğunu düşünürler.

MS gibi otoimmün hastalıkları, beyindeki asap liflerini örten miyelin tabakasında hasar oluşması ve omurilik hasar gördüğünde bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu kas kontrolünü, dengeyi, görüşü etkiler ve uyuşukluğa neden olur. Optik nöritli insanlar, 15 yıl içinde MS geliştirmede % 50’ye varan orana sahiptirler. Çoğunlukla 20-50 yaş arası kişileri etkiler ve kadınlar arasında daha yaygındır. Bir Takım öbür hastalıkların da optik nörite yol açtığına inanılmaktadır. Bunlar; Lyme hastalığı, sifiliz, bakteriyel enfeksiyonlar,
kızamık, kabakulak ve herpes gibi viral enfeksiyonlardır.

*Teşhis

MR taraması MS’i tanı etmede muavin olabilmektedir. Göz doktoru veya optometrist, optik nörit tanısı koyabilir. Renkli görüşü gözden geçirmek için testler yapabilirler, gözlerin ışığa nasıl tepki verdiklerini ve göz haritasındaki harfler gibi gözün ayrıntılarını test edebilirler. İlk kere optik nörit belirtileri belirten kişiler, optik asap ve beyin görüntüleme testlerine maruz kalacaktır.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme ( MR ) taraması, kişinin MS hastası olup olmadığını belirler. Beyindeki lezyonların varlığı başlıca MS’in belirtisidir.

*İyileşme süresi

Çoğu kişi optik sinirdeki cerahat azaldığında birkaç hafta baştan başa çare görmeden iyileşmektedir. Altta yatan ayrı bir rahatsızlık olması durumunda ayrı tedavi süreçleri uygulanmaktadır.
Bazı durumlarda, ilk belirtiler göründükten bir yıl değin tedavi süreci sürebilir. Görme normale dönse de, bir takım minik görme değişiklikleri devam edebilir. Bu değişiklikler, kayıtlı renklerin birbirinden ayrılmasında güçlük veya derinlik algısı ile ilgili zorlukları içerir. bununla beraber, bir takım durumlarda, görme kaybı daimi olabilir.

Bir kişinin görüşü normale döndüğünde, insanların bitmiş optik nörit olmaları mümkündür. Bu zaten MS olan millet için de geçerlidir. Semptomlar geri dönerse, hemencecik bir doktora danışmak şarttır. Tekrarlayan semptomlar için acele tedavi, optik nöritin gelecekteki bölümlerini önlemeye asistan olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.