Nasıl Çalışır?

Mühendislikte Müsamaha Nedir?

Bir resim üzerine konulan ölçülerin, üretim anında emekçi kadar elde edilen ölçülerdeki en büyük ve en minik değerleri belirtmesi parçanın sıhhatli çalışması bakımından önemlidir. Özellikle birbirine takılarak beraber çatışacak parçalara konulacak ölçüler, takılış ve ödev yapma özelliklerini de belirtmelidir. Bu özellikler HOŞGÖRÜ VE ALIŞTIRMA İŞARETLERİ ile belirtilir. Resim Özerinde verilen belli başlı ölçülerin özel aletler, meslek …

Bir fotoğraf üzerine konulan ölçülerin, yapım hemencecik işçi kadar elde edilen ölçülerdeki en büyük ve en ufak değerleri belirtmesi parçanın sıhhatli çalışması bakımından önemlidir. Bilhassa birbirine takılarak beraber çatışacak parçalara konulacak ölçüler, takılış ve tayin yapma özelliklerini de belirtmelidir. Bu özellikler HOŞGÖRÜ VE ALIŞTIRMA İŞARETLERİ ile belirtilir.

Resim Özerinde bahşedilen ana ölçülerin özel aletler, meslek kalıpları, otomatik makineler, mastarlar ve fazla marifetli işçiler uygulamak suretiyle zeka tamamen elde edilmesine imkân yoktur. Elde edilen ölçü, resim üzerindeki değerden ya biraz büyük ya da birazcık küçük olacaktır. Benzer bir parçadan birkaç adam başına benzer tezgâh benzer Ölçü aletleri ve yay m emekçi göre yapıldığı halde, hepsi aynı ölçü aleti ile ayrı olarak ölçüldüğü süre deha, her birinin ölçüsü aralarında milimetrenin askatları ile ölçülebilen farkların varlığı görülmektedir. Yani resim üstünde verilen ölçüler iş üzerinde tamamen elde edilemez. Elde etmeye hedeflemek ise gereksiz bir fazla masraflara yol açar. Bu sebeple her bir ölçü, parçanın çalışmasında hiçbir sakınca meydana getirmeyecek kusur miktarını gösteren toleransları taşımalıdır. Böylece parçanın yapımında müsade edilen kusur miktarlarını tercih etmek görevi de Mühendis, Teknisyen ve Konstrüktörlerin omuzlarına yüklenmektedir. Ölçülerdeki çok büyük tanrılıklar yani çok ufak hata payları fazla masrafları gerektirdiğine göre Konstrüktör çok yakın hata paylarından kaçınacaktır, lakin parçanın görevini göz önüne alarak pozitif toleransa da izin etmeyecektir.

Birbirleriyle değiştirilebilen yedek parça yapımının zarureti, ölçüler üstünde toleransların belirtilmesinin en kayda değer sebebini teşkil eder. Çünkü, bir makinanın bozulan bir parçası sökülüp yerine benzer özellikleri içeren ve piyasadan hazır olarak zahmetsizce tedarik edilebilen yenisini takıp, makineyi hemencecik çalışır ışık halkası getirme imkanları ancak bu sayede sağlanmış olur. Yerine Koyma parça yapımı olmayınca modern bir endüstri mevcut olamaz. To-leranslı ölçülendirme olmayınca da protez parça yapımı yar olamaz. Çünkü diğer başka yerlerde, başka başka şahıslar göre benzer tamlıktaki parçalar ancak ölçülerle elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.