Sağlık

Lens Uygulamak Zararlı mı?

Uzun süredir gözlük kullanıyorsanız ve artık vücudunuzun bir uzvu haline gelen gözlüklerden kurtulmak istiyorsanız ameliyat dışarıda bir seçenek olarak lens kullanmayı deneyebilirsiniz. Tıpatıp görüntü başkalaştırmak uğruna herhangi bir göz doktoruna muayene olmadan rastgele bir gözlük alıp imlemek benzer biçimde lens muayenesi olmadan lens kullanmaya açmak da göz sağlığı için fazla zararı olan ve tehlikeli bir hareket olacaktır. Geçmiş yıllarda lenslerin yetkili optik mağazaları ve hastanelerin dıştan eczanelerde deha kolayca bulunuyor olması ve reçetesiz satılması bu güvenilir olmayan harekete zemin hazırlayabiliyordu. o denli fakat herhangi bir talebe reçetesi olmadan bir tek göz renginden sıkılmış olduğu için göz numarasına, göz durumuna ve göz çapına uymayan basit bir renkli lens satın alıp kullanabiliyordu. Lens satılmasında reçetenin mecburi fer halkası getirilmesi bu sorunların önüne geçen bir hareket oldu.

Lens kullanmaya başlamadan ilkin bir göz doktoru ile görüşüp detaylı bir göz ve lens muayenesi yaptırmanız icap eder. Evvela meydana getirilen göz muayenenizde göz sağlığınızın durumunun kontrol edilmesi icap eder. Miyop, hipermetrop, astigmat yahut diğer bir göz rahatsızlığınız olup olmadığı tespit edilmelidir.

Daha ondan sonra göz doktorunuz kadar görme keskinliğinizin değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Bunun akabinde göz numaranızın tespiti yapılmalıdır. Göz numaranız belirlendikten sonrasında biyomikroskop ile göz muayenesi yapılmalı ve akabinde gözyaşı değerlendirmeniz yapılmalıdır.

Bu muayenenin arkasından keratometri muayenesi yapılmalıdır. Göz doktoruna gidenlerin bileceği suretiyle bu muayene bir cihaz ile yapılmaktadır. Çeneniz ve alnınız durağan(durgun) duracak biçimde dürbüne benzer bir alandan size yayınlanan ekrana bakmanız ve ekrandaki şekli peşine düşüp takip etmeniz istenmektedir. Bu birçok vakit havada süzülen bir balondur. Aygıt zaman zaman gözünüze hava üfler ve testin dürüst çıkması için en kayda kıymet unsur başınızı durağan(durgun) tutmanız ve gözünüzü kırpmamanızdır. Bu testin amacı korneanın ön yüzünün kırıcılık gücünün ölçülmesi ve çarpıklık çapının belirlenmesidir.

Bu değerlendirmelerin peşinde çıkacak sonuca bakılırsa doktorunuz gözünüzün lens kullanmaya müsait olup olmadığının kararını verir. Lens kullanmaya yerinde ise bir sonraki aşama ne tür bir lens kullanacağınızı belirlemektir ve bu karar da doktorunuz kadar verilmelidir.

Lens Kullanmak Zararlı mı?

Lens Çeşitleri Nedir?

Piyasada değişik ad ve türde lensler görüyor olsak da lensler temelde iki çeşittir. Bunlar gaz geçirgen yapıya haiz sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz iletken sert yapılı lensler bir dizi durumlarda ve hastalıklarda tercih edilebilir sadece yumuşak lensin kullanması daha yaygındır.

Gaz geçirgen yapıdaki sert lensler oksijen geçirgenliğine haizdir ve oksijenin göze ulaşmasına izin verirler, bu adı de bu özelliklerinden ötürü alırlar. Gaz iletken özellikleri doğruca günümüzde azca kalsın asla kullanılmayan sert lenslere bakılırsa daha sıhhatli ve kullanışlıdırlar. Kornea epitel metabolizmasını daha noksan bozarlar. Sert yapılı oldukları için yumuşak lensler benzer biçimde korneanın yapı şekline harmoni sağlayamazlar, keratokonus ve yüksek dereceli astigmat tedavisinde kullanılırlar. Keratokonus korneanın (gözün ön kısmındaki şeffaf tabakanın ) öne içten bombeli bir hâl alması ve incelmesi kararı oluşan bir göz hastalığıdır. Kornea sivrileşmesi olarak da tanınmaktadır. Astigmat ise korneanın her iki yönde de aynı eğriliğe haiz olmamasından meydana gelen bir problemdir ve bu koşul retinada görme bulanıklığı oluşmasına sebep olur.Yumuşak lenslerin göz yapısı ve sorununa bakılırsa epeyce bambaşka çeşitleri vardır. Muayyen rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan hususi lensler, bifokal (çift odaklı) lensler, toric lensler, multifokal lensler, jurnal, haftalık, aylık ve renkli lensler en sık kullanılan türlerindendir.

Bifokal lensler şu demek oluyor ki çift odaklı lensler hipermetrop ve miyop problemlerini benzer anda yaşamış şu demek oluyor ki keza uzağı keza de yakını görmede sorun yaşamış kişiler için üretilmiştir.

Multifokal lensler odaklanma sorunu yaşamış kişilerde kullanılmaktadır. Yaklaşık 40 yaşından sonradan yaygın görülen bir sorun olan odaklanma probleminde tercih edilebilir.

Torik lensler astigmat sorunu olan şahısların kullanması için üretilmiştir.

Lens kullanması tabip kontrolünde ve onayıyla olduğu sürece göze zarar vermez fakat kullanırken yapılabilecek bir dizi dikkatsizlikler mühim sorunlara yol açabilir. Bunun için alınabilecek önlemler oldukca basittir;

Lensleri takıp çıkarmadan ilkin ellerinizi anti – bakteriyel sabunla efendice sudan geçirin. Ellerinizi her zaman kullandığınız havlu yerine kâğıt havlu ile kurulayın. Yıkama esnasında parfümlü, kremli sabunlar kullanmayın.El kremi kullanıyorsanız lenslerinizi taktıktan ondan sonra kullanın.Lensi çıkardıktan sonrasında avuç içinizde lens solüsyonu ile sudan geçirin.Lensleri ne olursa olsun lens kabı içinde kapakları kapalı olarak saklayın.Kabın içindeki solüsyonu her kullanımda değiştirin.Lenslerinizi taktıktan sonrasında gözlerinizi ellemeyin, kaşımayın, ovuşturmayın.Lensi taktıktan sonrasında görme bozukluğu yaşıyorsanız elinizi yıkadıktan ondan sonra hafifçe bir miktar solüsyon döküp lensi hafif bastırın ve gözünüzü sağa, sola, yukarı ve aşağıya dürüst oynatarak lensin yerleşmesine tezgâhtar olun.Lenslerinizle uyumayın, duşa, denize ve havuza girmeyin.Şayet lensleri çıkaramayacak durumda iseniz ne olursa olsun su almayan bir yüzme gözlüğü kullanın.Lenslerinizin ömrü dolduktan ondan sonra kullanmaya devam etmeyin, yeni bir lens alın.Her iki gözünüzün numarası diğer ise lensleri takarken karıştırmayın, özenli kullanıp saklayın.Lensleriniz yırtılmış yahut ziyan olmuş ise kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı