Genel Kültür

Ku Klux Klan Nelerdir?

Ku Klux Klan Nedir?

İzlediğimiz bir fazla Amerikan filmimizde,  başlarına geçirdikleri beyaz kukuletalar ile uyarma çeken Ku Klux Klan, 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulan ve uzun vakit her tarafında faaliyetlerini sürdürmüş ırkçı bir gruptur.

Amerika’nin Tennessee Eyaleti’nde 24 Aralık 1865 tarihinde kurulduğu kabul edilen Ku Klux Klan, Amerikan İç Savaşı’nın bitimiyle birlikte zenciler aleyhine icra ettikleri propagandalar ve kanunsuz terör faaliyetleri ile adlarından söz ettirmiştir. Beyaz ırkın üstünlüğüne kanan ve aynı zamanda zencilere güç batmış saldırılarda bulunan Ku Klux Klan örgütünün kurucu üyeleri; John D. Kennedy, Binbaşı James R. Crowe, Yüzbaşı John C. Lester, Calvin Jones, Frank O. McCord ve Richard R. Reed’tir.

Amerikan İç Savaşı öncesinde kurulan Altın Çember Şövalyeleri(Knights of the Golden Circle) isminde gizli saklı tarikatının bir çok üyesi, bununla birlikte Ku Klux Klan üyesidir. Günümüze kadar hakkında bir çok film ve belgesel çekilen, bir çok makaleye ve kitaba mevzu olan teşkilat, iki kere dağılmasına rağmen 1950 ve 1960 yıllarında her yerde sertlik toplamış ve günümüze dek faaliyetlerini sürdürmüştür.

Eski bir Nazi taraftarı olan David Duke şeklinde bir fert bakılırsa da yönetilen Ku Klux Klan örgütü, 1800′lerin sonlarında ve bilhassa 20. yüzyılın ilk çeyreğinde zencilere rağmen birçok saldırıda bulunmuştur. Teşkilat, Afrika kökenli ABD Birleşik Devletleri vatandaşlarına fazla sayıda hücum düzenlemiş ve zulüm etmiştir.

Amerikan İç Savaşı sonrasındaki, ‘beyazlar ve siyahlar eşittir’ düşüncesinin yaygınlaşması ile birlikte örgütün faaliyetleri de azalmaya adım atmıştır. Günümüzde Amerika’nin diğer eyaletlerinde gizlilik içerisinde toplantılarına devam etmiş olduğu iddia edilen Ku Klux Klan örgütünün, 19. yüzyılın sonlarındaki muhteşem ve vahşet batmış günlerine dönmek namına faaliyet düzenlemiş olduğu söylenmektedir.

Amerikan İç Savaşı ondan sonra yayılan düşünceleri kesinlikle kabul edemeyen Ku Klux Klan örgütü, uzun seneler öncesine ilişkin, sömürgecilik ve köleleştirme zihniyetini peşine düşüp takip eden ilkel bir mantığa haizdir.

Ku Klux Klan Örgütü’nün özellikleri;

Ku-Klux Klan ırkçı teşkilat, K.K.K. kısaltmasıyla tanınır.
Kurucusu Büyük Büyücü olarak aşina Nathan Bedford Forrest’tır. Teşkilat içerisinde  iç cenk öncesi yerleşmiş olan “Knights of the Golden Circle” (Altın Çember Şövalyeleri) isimli kuytu cemiyetin üyeleri çoğunluktadır.
Günümüzde dört milyon üyesi olduğu sanılmaktadır.
Günümüzde lokal anlamda etkinlik göstermektedir.
Ku-Klux Klanlar geniş kollu, uzun bir cübbe ve ikisi göz, ikisi de ağız, burun için delikleri yer edinen kukuleta denen antet giyerler. 
Örügütün faaliyetleri Texas, Mississippi, Alabama, Arkensas, Florida, Lousianen ve Cenup Carolina şeklinde eyaletlerde gerçekleşmiş, üyeler binlerce zenciyi katletmiştir.
Bu örgüt yalnızca zencilere yok aynı zamanda Yahudi, Katolik ve öteki yabancılara da saldırır.
Ku-Klux Klanların faaliyetleri 1928’de yasaklanmıştır. Fakat faaliyetleri tamamlanmamış da olsa görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı