Sağlık

Kış’ın Vazgeçilmez Tadı Ançuez’nin Faydaları Nelerdir?

Kış'ın Vazgeçilmez Tadı Hamsi'nin Faydaları Nelerdir?Kırmızı et fiyatlarının alıp başını gittiği şu günlerde, millet daha iyi beslenebilmek ve daha ucuz et tüketebilmek için, balık türleri içerisinde en uygun fiyata sahip olan, hamsiyi seçim etmektedirler. Özellikle Türk Halkı tarafından en çok tüketilen balıktır. Bir besini tüm faydalarını kasıtlı olarak tüketmek sağlığınız açısından önemli… Böylece balıkçı tezgahlarının vazgeçilmezi Ançuez’nin sağlığınız için ne kadar yararlı olabileceğini ayrı yönleriyle koyulmak istedim.Hamsinin faydalarına geçelim.

– Ançuez Protein Deposudur.

1 kg hamside 200 gr protein bulunmaktadır. Yetişkin bir insan günde sadece 100 gr ançuez yiyerek, günlük protein miktarının yarısını karşılamış olur. İnsanın hayat fonksiyonları açısından proteinlerin ne değin manâlı bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Keza yeni dokuların oluşmasında büyük faktörü olan hamsi, gelişme çağındaki çocukların kas ve iskelet sistemlerinin gelişimi açısından paha biçilmez bir besindir. Kendiniz yemiyorsanız bile çocuğunuza yedirmeyi katiyen ihmal etmemelisiniz.

– Ançuez Omega 3 Kaynağıdır.

Balık türlerinin çoğu omega 3 açısından zengindir. Bu balıklar içerisinde ançuez de bulunmaktadır. ançuez temel yağ asitleri açısında da zengin bir balık türüdür. Omega 3 nörolojik ve psikiyatri hastalıklarına, bayan hastalıklarına ayrıca kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca ani yürek ölümlerini önleyici etkiye sahiptir. Cildiniz için gençlik iksi,ri tesiri yapacak güçtedir. İçerdiği Omega 3 bir uçtan bir uca kandaki kötü kolesterol’den arındırıcı tesir yapar. Bu Nedenle kanser hastalıklarının da önüne geçer. Çocuğunuzun beyninin ve zekasının yeteri oranda gelişmesini istiyorsanız, mutlaka ançuez yemelerini sağlayın ve onları teşvik edin. Oyuncak balıklarla, balığı çocuğunuza tanıtabilir, sonrasında balık tabağına küçük bir sürpriz koyarak onu hamsi yemeğe teşvik edebilirsiniz.

Kış'ın Vazgeçilmez Tadı Hamsi'nin Faydaları Nelerdir? Proteini Yüksek, Kalorisi Düşüktür.

Gerçekten dinç beslemek, pozitif kilolarınızdan kurtulmak veya fit almak istiyorsanız hamsi tam aradığınız beslenme kaynağı… Protein açısından gayet varlıklı olan hamsi, kalori açısından düşük bir değere sahiptir. 100 gram hamside sadece 130 kalori bulunmaktadır.
eğer yağda kızartmadan tüketirseniz düşük kalori ile bol proteininden faydalanmış olursunuz. Uzmanlar hamsinin yağda kızartma şeklinde yok, ızgara, buğulama veya fırında pişirerek tüketilmesini önermektedir. Haftada asgari iki kez hamsi yemek yemek sizi hastalıklara karşısında koruduğu gibi dinç kalmanızı sağlar.

– Vitamin Deposudur

İçerisinde B, B2, B3, B12 , D, E, K vitamini yoğun olarak bulunmaktadır. Bu vitaminlerin içerisinde B3 vitaminin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Çünkü B3 vitamini vücudumuzda farklı hormonların üretilmesinde etkili rol almaktadır. B3 vitamini metabolizmanızı düzenler be beyin sağlığınızı korur.

– Gözlerinizin daha iyi görmesini sağlar.
– Şiddetli baş ağrılarına iyi gelmektedir.
– Felç riskini azaltır.
– Tırnaklarınızın ve saçlarınızın dinç olmasını sağlar.
– Akciğer rahatsızlıklarına iyi kazanç
– Yamalı kalp atışlarının düzene girmesine tezgâhtar olur.
– Kemik erimesini engeller.
– Depresyona iyi kazanç, yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
– Vücudunuzun ihtiyacı olan tuzun sağlanmasına katkıda bulunur.

Uzmanlar haftada en az iki kez balık tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kırmızı etten daha ekonomik ve yukarıda bahsettiğimiz önemli faydaları bulunan, ançuez balığının filelerden eksilmemesi dileğiyle…

Litaratür:
www.milliyet.com.tr
www.saglikvakti.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı