Evcil Hayvan

Kedilerde Kızgınlık ve Hamilelik Süreçleri

Kedilerde Kızgınlık ve Hamilelik Süreçleri

Bir evcil hayvan almayı düşünüyorsunuz, ondan hiç bir koşulda vazgeçmemeye karar verdiniz sadece hemen hemen hangi hayvanı ailenize katacağınız hikayesinde güvenli değilsiniz. Bu mevzu aile içinde konuşuluyor; ‘Balık alalım, harcaması azca, bakımı rahat’ önerisi size pek sıcak gelmiyor. Balıktan ziyade ona sarılabileceğiniz, oyunlar oynayacağınız bir hayvan istiyorsunuz. Buna gore de aklınıza gelen bir kedi veya köpek sahip çıkmak oluyor. Köpek fikrine sıcak baksanız da wc eğitimi, günde iki kez dışarı çıkarmanız gerekeceği benzer biçimde sorumluluklar sizi düşündürüyor ve sonunda kararınızı ailenizin yeni üyesinin bir kedi olmasından yana kullanıyorsunuz.

Ailenizin yeni üyesi olan yavru aranıza katılıyor. Tuvaleti için kum alışkanlığını fazlaca rahat kazanıyor ve size yalnızca kumu temizlemek düşüyor. Yiyecek hikayesinde da oldukca iştahlı ve mamasını seviyor. Çok miskin fakat tadı yerinde olduğunda bir çok da oyuncu. Siz arzu ettiğiniz zaman değil o istediği süre çılgınca oyunlar oynuyor ve yanınızdan bir an olsun ayrılmıyor. Aradan geçen aylar daha sonra onda bir dizi değişimler bulunduğunu ayrım ediyorsunuz. Normalden daha değişik davranıyor, hareketleri değişiyor, garip sesler çıkarmaya başlıyor. Ne Mart ayındasınız ne de evde karşı cinsten bir kedi var, ve netice: kediniz kızgınlık dönemine giriyor. Peki bu zamanda sizi neler bekliyor?

Kızgınlık süreci nelerdir?

Kızgınlık elbet kedinizin içinde bulunmuş olduğu ruh halini özetleyen bir kelime değildir. Tamamen kedinizin cinsi isteklerinin başladığı, bununla alakalı davranışlarda bulunmuş olduğu süreci bahsetmek için kullanılan bir tabirdir.

Dişi kedilerde kızgınlık süreci ne süre adım atar ve ne kadar devam eder?

Dişi kedilerin kızgınlık süreci yaklaşık olarak 6. Ve 10. Aylardan itibaren adım atar. Sadece birtakım kedilerde bu 5. Aydan itibaren de kızgınlık emareleri görülmektedir. Bu devre yaklaşık olarak yedi gün ile 20 gün içinde sürebilmektedir.

Adam kedilerde kızgınlık süreci ne süre adım atar ve ne kadar devam eder?

Adam kediler kızgınlık dönemine dişilere oranla birazcık daha geç girerler. Yaklaşık olarak 7. Ayda kızgınlık emareleri görülmeye başlanır. Adam kediler dişilerden değişik olarak kızgınlık dönemine girdikleri andan itibaren her an çiftleşmeye hazırdırlar.

Düzgüsel şartlarda Mart ayının gelmesi ile başlamış olan, bahar ve yazları görülen kızgınlık dönemleri bilhassa kedilerin evlerde bizimler beraber yaşamaya başlaması ve hayat koşullarının değişmesi yardımıyla artık senenin her döneminde rahatça gözlemlenmektedir.

Dişi kedilerde kızgınlık emareleri nedir?

Kızgınlık dönemine giren dişi kediler bu zamanda oldukca değişik tavırlar içinde olurlar. Daha ilkin kucağınıza oturmaktan nefret eden kediniz gelip aniden kucağınıza oturabilir ve saatler süresince oradan kalkmayabilir. Siz ve eşyalarınıza sürtünebilir, huzursuz tavırlar sergileyebilir, aşırı hareketli bir hale gelebilir ve garip sesler çıkarabilir. Bu sesler kedinizin acı çektiğini sanmanıza sebep olsa da tamamen kızgınlık süreci miyavlamalarından ibarettir. Vajinal bölgelerinde daha ilkin görmediğiniz sümük yapılı akıntılar gözlemlenebilir. Kendileriniz oradan oraya atıp kıvrak hareketler sergilerler.

Lordoz Pozisyonu Nelerdir?

Bu pozisyon dişi kedilerde kızgınlık sürecinin geldiğini özetleyen ve çiftleşme anında yaşanmış olan en bariz pozisyondur. Kediniz yatar pozisyondayken poposunu yukarıya kaldırıp kuyruğunu yana doğru kaydırıyorsa lordoz pozisyonunda bulunduğunu anlayabilirsiniz.

Adam kedilerde kızgınlık emareleri nedir?

Kızgınlık dönemindeki adam kediler de tıpkı dişiler benzer biçimde huzursuz bir ruh hali içerisinde olabilir ve aşırı hareketlilik gösterebilirler. Size ve eşyalarınıza sürtünme vakasını abartıp kolunuza dişi kedi muamelesi oluşturmaya çalışabilir, patileriyle kolunuzu kavramaya emek harcayarak sürtünebilir ve bu esnada kolunuzu çekmeye çalışırsanız küçük bir ısırıkla sizi uyarabilirler. Bu duruma maruz kalmamak için kedinizi kolunuzdan uzak tutabilirsiniz. Adam kediniz normalden fazlaca daha yüksek bir sesle tıpkı acı çekiyormuş benzer biçimde miyavlayabilir ve bu miyavlamalar oldukca uzun sürebilir. Bu zamanda idrarını kum kabı yerine evin muhtelif yerlerine bırakmayı tercih edebilir ve bu idrar düzgüsel dönemdekinden fazlaca daha ağır bir kokuya haizdir.

Siğime nelerdir?

Siğime kediler içinde adeta bir afrodizyak rolü kabul eden ve cinsi yaşamlarında oldukca mühim yer tutan bir harekettir. Adam kedilerin düzgüsel şartlarda duymadığınız kadar ağır kokulu bir sıvıyı etrafa püskürtmesine verilen addır. Çoğu zaman halk içinde kullanılan bir tabirdir.

Çevrelerinde dişi kedilerin varlığı adam kedilerin kızgınlık belirtilerinin şiddetinin artmasına sebep olur ve evden kaçmaya çok hevesli olurlar.

Kedilerde Çiftleşme

Çiftleşme dönemindeki dişi kediler kızgınlıkları ne kadar yoğun olursa olsun oldukca seçicidirler. Çiftleşme suretiyle aynı ortama alınan dişi ve adam kedi arasındaki etkileşimin oluşması ve dişiyi kandırabilmesi için adam kediye fazla iş düşmektedir. Şayet dişi kedinin çiftleşmeye hazır olmasını beklemez ve atağa geçerse onun o kadar da nazik olmayacak pati darbelerine maruz kalmak zorunda kalabilirler. Bundan dolayı adam kediler dişiye süre tanımalı, ona kur yapmalı ve ilgisini çekmeye çalışmalıdır. Dişi ve adam kedi daha ilkin asla çiftleşmediyse bu konum birazcık daha zor olabilir.

Adam kediler tanımadıkları mekânlarda fazlaca basit hareket edemedikleri için ve dişi kediler de kendi mekânlarını korumak adına erkekleri yanlarına pek yaklaştırmadıkları için çiftleştirme olacağı dönemde dişi kedinin adamın evinde konuk edilmesi daha uygundur.

Dişi ve adam kedi çiftleşme öncesi ilk olarak anal bölgelerini ve yüzlerini koklarlar. Bu sırada dişi kedi yerde kıvrak hareketlerle yuvarlanarak kendini yapmaya adım atar. Bir adım daha sonra adam kedinin kendini daha basit koklamasına ve kafasını yalamasına izin verebilir. Bundan sonrasında gelecek adım birkaç paragraf ilkin bahsettiğimiz lordoz pozisyonudur. Dişi kedi lordoz pozisyonuna girerek poposunu havaya kaldırır. Adam kedinin yapması ihtiyaç duyulan dişinin üstüne çıkmaktır. Bu pozisyonda adam kedinin dişiyi kolaylıkla denetim edebilmek için arka ayaklarını yanlara doğru açması ve dişiyi ağzıyla ensesinden sıkıca kavraması gerekmektedir.

Çiftleşmenin tamamlandığını dişi kedinin yüksek sesle ve acı içerisinde bağırmasından anlayabilirsiniz. Bunun nedeni adam kedinin tırtıklı ve pürüzlü bir yapıya haiz olan penisini dişi kedinin vajinasından aniden çıkarması ve dişinin canının yanmasıdır.

Dişi kedi yumurtalarını çiftleşme anına kadar özgür bırakmaz ve tam çiftleşme anı vardığında özgür bırakır.

Dişi kedi her ne kadar çiftleşeceği adam kedi hikayesinde seçici olsa da kızgınlık döneminde birden fazla adam kedi ile çiftleşebilir.

Kedilerde hamilelik ne süre anlaşılır?

Kedinizin çiftleşmesinin üstünden yaklaşık 20 gün geçtikten sonrasında bir veterinerden yardım alarak gebelik muayenesi yaptırabilirsiniz. Baytar ultrason ile icra ettiği muayenede size hamilelik hikayesinde data verebilir. Kedinizin karın bölgesindeki gelişme yaklaşık olarak 1 aydan ilkin ayrım edilir bir değişim göstermez.

Kedilerde hamilelik emareleri nedir?

Kedilerin hamilelikle alakalı en bariz ve ilk emaresi kızgınlık belirtilerinin tamamen sona ermesidir.  
Hamilelik döneminde kedinizin de tıpkı insanlardaki benzer biçimde meme uçlarının büyüdüğünü, şiştiğini ve koyu renge dönüştüğünü görebilirsiniz. 
Davranışlarında da oldukca büyük farklar gözlemleyebilirsiniz; tam bir sevgi arsızı haline gelebilir ve sizden devamlı kendisiyle ilgilenmenizi, onu sevmenizi isteyebilir. Hamilelik süreci öncesi dost canlısı karaktere haiz olan kediniz de aniden tam tersi bir ruh haline bürünerek asabi ve aksi davranışlar izah edebilir, sizden ve bütün aile bireylerinden uzakta durup sadece kalmak isteyebilir. 
Kedinizin iştahında artış görülebilir. Dolayısıyla bu zamanda kedinizi düzgüsel alışkanlıklarına gore beslememeli, iştah artışı ile oranlayarak mama miktarını arttırmalısınız. 

Kedilerde gebelik süresi ne kadardır?

Kedinizin gebelik süresi yaklaşık olarak 63 gündür. Bir genelleme yapmak gerekirse 58 günde tamamlanan veya 68 güne uzayabilen gebelik süreçleri de görünmektedir.

Kedinize doğum süresi gelene kadar şu demek oluyor ki yaklaşık 2 ay süresince her zamankinden daha alakalı davranmanız, içerisinde bulunmuş olduğu duyarlı ve hususi döneme ihtimam göstermeniz gerekmektedir.

Şayet kedinizi çiftleştirmek benzer biçimde düşünceniz yok ise müsait yaşa vardığında müsait dönemde onu kısırlaştırmanız kızgınlık dönemlerinde kedinizin boşu beyhude yıpranmamasına ve sizi yıpratmamasına destek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.