Hobi

Kantaşı Taşı Özellikleri ve Yararları

Hematit Taşı Özellikleri ve Faydaları

Değerli taşların geçmişi, hareket halinde olan yer çekirdeğinin yüzeye ulaştırdığı erimiş magmaya dayanır. Bu erimiş mineral ve kaya kütlesine, buğu, gazlar ve kaynayan sular birlikte rol alır. sonrasında dağıtılmış minerallerle birleşerek kıymetli taşları ve kristalleri oluştururlar. Oluşumunu milyonlarca yılda tamamlayan bu taşlar, zaman içinde içlerinde elektromanyetik enerji depolarlar. Taşlara şifalı olma özelliği kazandıran da bu elektromanyetik güçtür.

Günümüzde alternatif umar yöntemi olarak kullanılan kıymetli taşlara duyulan alaka gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Şifa bulmak ve iyileşmek amacıyla nerede ise dünyanın yer yerinde kullanılan bu tedavi yönteminin zamanı, insanlık zamanı kadar eskidir. Böylece fakat eski uygarlıklarda kıymetli taşların kuvvetleriyle alakalı bilgilere karşı karşıya gelmek mümkündür. 

Olijist Taşı Nelerdir?

Demirin kaynaklarından olan hematit, epeyce narin bir kristaldir. bu yüzden çalışırken epeyce kırılgan ve titiz davranılması icap eder. Kan taşı olarakta tanıdık kantaşı taşı, kahverengi ve kırmızı renktedir. Hem ihtiva ettiği kayaçlardan dolayı ayrı renklerde de olabilir. Çelik üretiminde kullanılan manâlı bir mineraldir. Sağlamış olduğu yararlardan ötürü, eski dönemlerde kullanılan taşların önderlik yapar.

Doğada çok çok fazla yer edinen olijist taşı diğer şekillerde de olabilir. En fazlaca rastlanan türü ince taneli, yumuşak ve topraksı yapıda olan kırmızı aşıboyasıdır. Bu türün içerisinde böbrek biçiminde veya lifli yapıda yer edinen pekişik yapılı hematitler yer alır.

Hematit Taşının Özellikleri Nedir?

Hematit taşı öteki adıyla kan taşının en mühim özelliği; manzara olarak demire benzeşen lakin rahatça kırılabilen kırılgan bir taş olmasıdır. Bilhassa ince kesimli olanlar yere düştüğünde zahmetsizce kırılabilirler. Narin bir kristal olan hematit, demirin esas kaynaklarındandır. Narin olmasından sebebiyle işlenirken epeyce alıngan ve önlemli davranılmalıdır. Olijist taşı çelik üretimin kullanılan tek mineraldir. Alüminyum, silisyum, manganez ve toryum elementlerinden kaynaklanır. Eski uygarlıklarda tılsım olarak kullanılan kantaşı, Eski Mısır’da sihirsel taş, Eski Romalılarda ise düşmana aleyhinde korunmada faal bir tabanca olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise iyice şifa deposu olarak kullanılır. Bambaşka coğrafi bölgelerde çokça bulunan kantaşı taşları, kahverengi, siyah, gri ve kırmızı renkte olabilirler. Bazıları ise koyu yeşil renkte olup, üzerinde tıpkı kan damlalarına benzer kırmızı ufak lekeler vardır. Bunun nedeni taşın yapısında yer edinen demir oksit mineralidir. Genel anlamda yarısaydamdır. Koyu kırmızı ve ışıltılı çizgileri vardır. Enerjisi epeyce yüksek bir taştır. Bu enerji ayaklarınızı toprağa güvenle basmanızı sağlar. Hematit taşında yer edinen enerji kristalleri hayata dair farkındalığınızı arttırarak, öğrendiğiniz detayları beyninizde harmanlayıp, uygulamanızı kolaylaştırır.

Naturel bir ağrı kesici özelliği olan kantaşı, uyku problemlerinin çözülmesine ve uyku düzenini sağlamaya tezgâhtar olur. bununla beraber vücudunuzda gerçekleştirilen aleni yaraları çabucak kapatma özelliğine de haizdir.

Hematit Taşı Nerelerde Çıkarılır ve Iyi mi Anlaşılır?

Hematit taşı, daha çok volkanik ve metaformik kayaçlarda, ilk ve tali olarak oluşan tortul kayaçlarda yaygın olarak görülür. Dünya üzerinde; Almanya, İngiltere, Çin, Cenup ABD, Kanada, Kazakistan ve Brezilya şeklinde ülkelerde çıkarılmaktadır. Opak bir görünüme haiz olan kantaşı kristalinin şiddeti 5-6 içinde değişmektedir.

Hematit taşının gerçek yahut düzmece bulunduğunu çoğu zaman elinize aldığınızda anlayabilirsiniz. Şayet anlaşılmıyorsa, rahat birkaç yöntemle anlaşılabilir. Bir çok değerli taşın imitasyonu olduğu şeklinde kantaşı taşının da sahtesi vardır. Fiyat olarakta daha ucuz olan bu taşlar, genel hatlarıyla kıymetli taşın rengine boyanıp, hematit taşına benzetilmektedir. İlk bakışta anlaşılması qüç olan bu şart taşın bir kenarının kırılmasıyla daha net anlaşılır. Taşı kırdıktan sonrasında dış ve iç rengi arasındaki uyumsuzluk taşın düzmece bulunduğunu gösterir. Kısaca dışı bambaşka renk, içi değişik renkte olur. Taşı birazcık çakmakla ısıttığınızda taşın renginde bir değişiklik oluyorsa bu yeniden taşın imitasyon bulunduğunu gösterir.

Hematit Taşı Iyi mi Temizlenir?

Kantaşı taşının tesirini idame ettirmesi ve vücuttan almış olduğu negatif enerjiyi dışarı atabilmesi için muhakkak aralıklarla temizliğinin yapılması icap eder. Olijist taşını 5 dakika değin akan suyun aşağıda temizleyebilir veya güneşin altında ortalama 1 saat bekletebilirsiniz. Bunun yanında, hematit taşından üretilmiş aksesuarlarınızı da nemli bir kumaş desteğiyle, bastırmadan hafif silip, kuru bir bezle kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Hematit Taşının Yararları

Kantaşı taşı, doğada bulunan ve malum en faydalı taşlardan biridir. Dağıtılmış araştırmalara da mevzu olan hematit taşının insan için bir çok yararını sayabiliriz. Bunlardan birincisi çağımızın mühim rahatsızlıklarından önde gelen stresi ve gerginliği azaltıcı tesiri olmasıdır. Stresin, ekonomik sıkıntılar, meslek ve aile hayatında yaşanmış olan sorunlar, ansızın ortaya çıkan aksaklıklar, olumsuzluklar, ferdin sevilmiş olduğu birini kaybetmesi şeklinde birçok nedeni vardır. Kişiyi yoğun stres dibine sokan bu durumlar aleyhinde kantaşı taşı kişiye sertlik ve enerji vererek canlılık kazandırır.  Özellikle hematit taşından üretilmiş bileklikler, stresi en düşük düzeye düşürmeye tezgâhtar olur. Kısa zaman sonrasında vücudunuzun rahatladığını ve sakinleştiğinizi hissedersiniz. Hematit taşının sinir sistemini düzen tesiri tamamen fazla heyecanlanma ve duygulanma durumlarınız ortadan kalkar. Vücudunuzu ve zihninizi daha bayağı yönetirsiniz.

Olijist taşı bedendeki negatif enerjiyi atmanızı sağlayarak, ek olarak bedeninizi ek olarak de bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır.  Böylelikle hastalıklara yakalanma riskiniz azalır. Şayet hastaysanız, hastalığınızı daha hafifçe atlatmanıza asistan olur.

Bedeninizde bulunan kolay enerjileri hareket ettirerek, kişiye cesaret verir. Korkularınızı yenmenizi sağlar, kendinize ve çevrenize imaj açınızı artı ayla getirerek, özgüven sağlar. Kantaşı taşının yukarıda sayılan yararlarından tamamen yararlanabilmek için taşın, güneş enerjisi ve doğadaki diğeri enerjilerin taştan geçerek bedene erişmesi icap eder.

Kararsız kaldığınız veya ne yapacağınızı bilmediğiniz durumlarda hematit taşı size destek olabilir. Karar vermede yaşanmış olan güçlüklere birebir iyi gelen hematit taşı,  içinizde rehberi çıkartmanızı sağlayarak, sizi en içten olan seçime yönlendirecektir.

Olijist taşının çekim gücünün fazla olmasından sebebiyle bireysel çekim gücü sağlar ve kişiye sevinç verir. İnsan zihnini berraklaştırarak, akıl ve fikir kıvraklığı sağlar. Hafızayı güçlendirici tesiri vardır.

Olijist taşının sıklıkla ruhsal tesirleri ve faydası daha çoktur. Bu etkilerden bir öteki de insana saadet vermesi ve insanı aralıksız pozitif yönde düşünmeye yöneltmesidir. 

Hematit taşının ruhsal faydalarının yanı sıra bundan başka fiziksel yararları vardır. Kan dolaşımını düzenleyerek, hücrelerin dinç yapıda olmasını sağlar. Kalbi ve böbreği korur. Bilhassa yüksek kan basıncı hastalarına oldukca yararlıdır. Bel soğukluğu hastalığına karşı apse sökücü etkiye haizdir. Dalağın uyumlu ve sıhhatli çalışmasını sağlar. İskelet sistemi hastalıklarını da umar edici özelliği vardır. Karaciğere, mideye ve gözlere de faydalıdır.

Toplumumuzda sık sık rastladığımız romatizmaya özelliklede hayatınızı nüzul eden iltihaplı romatizmalara karşı faydalıdır. Ağrıların azalmasına destek sunar. Şayet saçlarınız aralıklı, eskimiş ve dökülüyorsa, kantaşı taşı saçlarınızın dökülmesini durdurarak daha gür saçlarınızın çıkmasını sağlar.

Görüldüğü şeklinde organik taşların halk için birçok faydası vardır. Yüzyıllardır bu inançla hareket eden halk yardımsever taşları kullanmışlardır. Günümüzde de kullanılmaya devam etmektedirler. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en kayda kıymet nokta her taşın her insanda benzer etkiyi ve aynı faydayı göstermesini beklemektir. Bu yanlış bir davranıştır. Tıp ilimi bu kadar ilerlemişken bir dizi rahatsızlıkları görmezden gelip bir tek taşlardan şifa ummak sağlığa hasar verebilir. Şifalı taşları ilmi bir tedavi yöntemi olarak değil de alternatif ve destekleyici bir metot olarak kabul etmemiz icap eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.