Yemek

İştah Kesen Bitki Çayları

Kilogram verebilmenin en esas koşulu, asla şüphesiz tamamlanmamış ve dinç yiyecek yiyecek yiyebilmek. Sadece iştahınız her zaman oldukça açıksa, bunu başarabilmek sahiden oldukça enerjik bir irade icap ediyor. İştah açıkken genel anlamda de sıhhatli ve tamamlanmamış kalorili yiyecekler yerine, fazla daha nefis ama sağlığa zararı dokunan yiyeceklere yöneldiğimiz zaman da, işler maalesef kontrolden çıkabiliyor.

O zaman zayıflamaya açmak için ilk defa iştahı kesmekle işe açtırmak gerekiyor. İştah nasıl kesilir, sorusunun bir çok değişik cevabı olsa da, nebat çayları bu mevzuda çok cömert seçenekler sunuyor. Hangi nebat çayları iştah keser, merak ediyorsanız, İlk olarak iştah kesici özelliği yer edinen bitkileri tanımakla başlamış olalım.

İştah Kesen Bitkiler

Yeşil Çay

İştah kesen nebat olarak ilk akla gelen, natürel ki yeşil çay. Muhteşem bir antioksidan olduğu için, doğaüstü olarak vasıflandırılan yeşil dere, bununla birlikte yüksek bir C vitamini deposu ve metabolizmanızı hızlı gitmek için olmazsa olmaz bir seçenek.

Tarçın

Olağanüstü aromasıyla tarçın, ek olarak tatsız içtiğiniz nebat çaylarınıza tatlı bir lezzet katacak bununla beraber yağ yakımını hızlandıracak eşi olmayan bir nebat.

Isırgan

Tabiat ananın öteki bir mucizesi olan ısırgan otu, gerek ihtiva ettiği yüksek orandaki E ve C vitaminleri nedeniyle, lüzum de kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir benzer biçimde minerallere haiz olması nedeniyle dinç beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezi. bununla birlikte metabolizmanızı zararı dokunan toksinlerden arındırır ve zayıflamanıza asistan olur.

Maydanoz

Maydanoz dirayetli idrar söktürücü özelliği nedeniyle bir çok detoks reçetesinin baş malzemelerindendir. aynı zamanda iştahınızı kesmeye de muavin olur.

Mate

Mate çayı, ya

ğ brülör özelliği doğru iştah kesen ve zayıflatan ot benzer biçimde yaşama aralarında doğaüstü özellikte bir bitkidir. bununla birlikte vücut direncini yükseltir.

Pul Biber

Kırmızı pul biber, şu demek oluyor ki iştah kesmektense metabolizmayı kayda kıymet derecede hızlandırır ve yoğun bir baharat olması nedeniyle daha çok su tüketmenizi sağlar.

Kekik

Benzer kırmızı pul biber benzer biçimde, metabolizmayı hızlandıran kekik, bağışıklık sistemini de sağlamlaştırır ve hazım sistemini düzenler.

Funda

Ödem atıcı olarak tanıdık funda çayı, bununla birlikte dinç bir idrar söktürücüdür. Bu özellikleriyle zayıflamanıza de destek verir.

Rezene

Rezene de iştah kesen, mide şişkinliklerini önleyen ve bağırsaklarınızı düzenleyen bitkilerden biridir.

Keten Tohumu

Keten tohumu çokça protein, lif ve vitamin ihtiva ettiği için, keza bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, ek olarak de açlığınızı büyük seviyede kesecektir.

Kakule

Bağırsak sistemini düzenleyerek sindirime muavin olan kakule dere, kahve benzer biçimde içeceklere lezzet vermesi nedeniyle de sıklıkla kullanılır. aynı zamanda nefesi tazeler ve sakinleşmenizi sağlar.

Adaçayı

Çay olarak demlenerek içildiği benzer biçimde yiyeceklere katılarak da tüketilebilen adaçayı, antiseptik olmasının yanı sıra iştah kesici özelliğe de haiz.

Biberiye

Yararları saymakla bitmez tükenmez biberiye, kan dolaşımını hızlandırarak vücuda canlılık verir ve hazım sistemini düzenlemeye asistan olarak kg vermeyi hızlandırır.

Sinameki

Bağırsak problemlerinde sıklıkla tavsiye edilen sinameki, hem de idrar söktürücüdür, ama fazla sık kullanılması birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Tere

Mate benzer biçimde, yağ yakımını epeyce hızlandıran bir başka nebat de bununla birlikte vitamin kaynağı da olan tere. 

İştah Kesen Bitki Çayları

İştah kesen tüm bu ur, ek olarak tek başlarına, keza de diğer oranlarda ve daha değişik bitkilerle karıştırılıp iştah kesen nebat çayları elde edilebilir. Piyasada hazırlanmış olarak poşetlenmiş kilo verme çayları da benzer işi görse de, tüm bitkileri ihtiyacınız olan miktarda ilave ederek nebat çaylarınızı taze olarak aranje etmek daha faal sonuçlar verebilir. Zayıflamanıza destek olması açısından günlük rejiminize aşağıdaki iştah kesici nebat çayı tariflerini ekleyebilirsiniz.

İştah Kesen Bitki Çayı Tarifleri

İştah Kesici Rezene Çayı

İhtiyacınıza kadar (ölçüyü eşdeğer miktarda arttırabilir veya azaltabilirsiniz) 1 litre kaynar suyu demliğe koyarak içerisine 2 tatlı kaşığı kadar rezene ilave edin ve 5-6 dakika değin demlenmeye bırakın. Her öğünden sonradan 1 fincan içerseniz arzu hissinizin daha ender oluşmaya başladığını ve dolayısıyla zayıflamaya başladığınızı görmüş olacaksınız.

Yasemen  – Mate – Ihlamur – Yeşil Çay

Dr. Nadir Saraç’ın önerilmiş olduğu bu iştah kesen çay tarifi için;

1,5 litre su
1 tatlı kaşığı yeşil nehir
Yarım tatlı kaşığı yasemen çayı
1 tatlı kaşığı mate çayı
Büyük bir parça ıhlamuru bir demlikte kaynatın ve 4 dakika kadar demlendikten sonrasında eleyerek için.

Elma – Limon Çayı

Dr. Ay Işığı Pasin Gualano’nın önerilmiş olduğu bu nehir, hem metabolizmayı hızlandırıyor ek olarak de iştahınızı kesiyor.

1 tane elma (kabuğu soyulmamış)
1 tane limon
1 tane tarçın (çubuk)
1 tatlı kaşığı adet karabiber
6 tane karanfil
3 litre su

Elma ve limonu tamamen yıkadıktan hemen sonra, kabuklarını soymadan irice parçalara bölün. Öteki tüm malzemelerle beraber bir tencereye koyun. Tenceredeki suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatmaya devam edin. hemen sonra süzün. Süzgeçten geçirirken elma ve limonu da ayrıntılarıyla ezin. Kesinlikle taze olarak için.

İştah Kesen Bitki Çayları

Vişne – Limon Çayı

Kan dolaşımını arttıran vişne ve yağ yakma özelliği yer edinen limon, bir araya vardığında zayıflatıcı ve iştah kesen bir çaya dönüşüyor. 1 litre su içerisine, takriben bir kg vişne ve bir tane limonu dilimleyerek ilave edin. Kaynamaya başladıktan sonradan 5 dakika daha kaynatıp içerisine nane yaprakları da ilave edin. Süzdükten hemen sonra için.

Karanfil Çayı

1 dere kaşığı bal
2-3 tane karanfil
1 yiyecek kaşığı elma sirkesi

Bir kapta elma sirkesi ve balı karıştırın. sonrasında kaynar suyun içerisine karanfilleri atıp 5 dakika değin beklemeye alın. Hazırladığınız elma sirkesi ve bal karışımını da bu suya ilave edin ve iyice karıştırın. Ağzını kapattığınız bir bardakta soğumasını bekleyin. Kahvaltılardan 1 saat ilkin içeceğiniz bu çay iştahınızı düzenleyecek ve zayıflamanızı kolaylaştıracaktır. Ama bu çayı 1 aylık bir kür olarak içmeniz, daha uzun zaman devam etmemeniz önerilmektedir.

Zencefil Çayı

1 litre su
1 çubuk tarçın
1 parça taze zencefil
1 akarsu kaşığı öğütülmüş karabiber
5 tane kakule
2 tane karanfil
1 tatlı kaşığı bal (isteğe emrindeki)

1 litre suyun içerisine tarçını, zencefili, kakuleyi ve karanfili koyun ve kaynamaya bırakın. 3-4 dakika değin kaynadıktan sonradan içerisine isterseniz balı ve karabiberi ilave edin. sonradan soğumasını bekleyin ve günde en fazlaca 3 bardağı geçmeyecek halde tüketin.

Limon Otu Çayı

Limon otu çayı da tek başına zeka oldukça etken iştah kesen ve yağ yakan bir çay olarak tüketilebilir. Bir büyük fincan suyun içerisine takriben 2 tatlı kaşığı limon otu koyun ve kaynatın. 3-4 dakika ağzı kapalı bir halde demlenmeye bıraktıktan sonradan içerisine bir parça kuru nane yaprağı ekleyerek için.

Elma Çayı

Şayet nebat çayı içmeyi çoğu zaman kötü tatları nedeniyle sevmiyorsanız, elma çayı sizin için bir seçenek olabilir. Hazırlaması da epeyce rahat olan bu çayı, aşırı tüketiminde kan basıncı düşüklüğüne niçin olabileceği için, günde 2 bardaktan fazla içmeniz önerilmez.

Bir tüm elmayı, kabuklarını soymadan büyük dilimlere ayırın ve demliğinizin içerisine atarak kaynatın. Isterseniz içerisine tarçın veya limon dilimi de ekleyebilirsiniz.

Not:

İştah kesici çayların tek başına dinç ve aralıksız bir halde zayıflamanızı sağlayacağını dikkate almak hatalı olur. İştahınızı ve metabolizmanızı düzenleyerek, zayıflamanıza yalnızca destek olacak bu çaylardan olası olan en çok düzeyde etkiyi görebilmek için, dürüst beslenmeniz ve uyumlu egzersiz yapmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.