Yemek

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dibek kahvesi ismini ne aromasından ne kahvenin tadından ne de kahvenin pişirilme şeklinden alır. Dibek kahvesine ismini veren şey kahvenin öğütme biçimidir.

Kavrulmuş kahve çekirdekleri taştan veya ağaçtan yapılma havana benzeyen bir el değirmeninde elle dövülerek öğütülür. Bu değirmenin ismi dibektir. Dibek kahvesinin sırrı ezilirken içerisine bir tutam mercan köşk katılmasıdır. Mercan köşkün doyulmaz aroması ve kahve birleştiğinde dibek kahvesi aşırı istekli bir tat ve koku bırakır.

Dibek kahvesi yapılırken kahve el yordamıyla öğütüldüğü için içindeki çekirdekler yeniden yeniden benzeşik olmayabilir. Kimi parçalar diğerlerine kadar daha değişik büyüklüklerde kalabilir. Dolayısıyla dibek kahvesinden alışılmış türk kahvesi şeklinde un minik bir kıvam ummak fazla içten değil. Esasında bu koşul dibek kahvesinin kendine özgü özelliklerinden birisidir. Kahve içildikten sonrasında ağızda kalan parçalar dişlerin aralarında ağır ağır ezildiğinde dibek kahvesinin ağızda bıraktığı rayihanın daha uzun sürmesi sağlanır.

Dibek kahvesinin geçmişine baktığımızda eski zamanlardan 1800’lü yılların ortalarına dek bu geleneğin devam ettiğini görüyoruz. Bu şart tüfekçi ustalarından önde gelen Selim’in 1827’de kahve değirmenini buluş etmesiyle son buluyor. Selim’in buluş etmiş olduğu kahve değirmeni kahvehanelerin dıştan evlere de giriyor. Dibekle kahve öğütmek baskı ve külfetli bir iş olduğu için artık yapılmaz ideal geliyor ve kahve değirmenleri hayatımızda adamakıllı yerini alıyor.

Dibek kahvesinde içten lezzeti tutmak için uyarma edilmesi ihtiyaç duyulan en manâlı noktalardan biri de kavurma aşamasıdır. Kahveyi yakmadan, yavaşça, karartmadan kavurmak icap eder. Bu Nedenle kahveyi içen bireyin ağzında yanık hazzı bırakmamış olur. Dibekte öğütülen kahve bir iki gün dinlendirilmeli sonrasında pişirilerek servis edilmelidir. Bu dinlenme süresi bir iki günü geçmemelidir.

Dibek kahvesinin pişirme şekli hazırlığı değin sırlı bir konum yok. Cezvede benzer türk kahvesi pişirir şeklinde pişirebilirsiniz. Ihtar edilmesi ihtiyaç duyulan nokta köpürdükten sonraki bölümü çünkü fazlaca hızlı bir halde taşabiliyor. Kahve hazzı yapmak yerine ocak temizlemek istemiyorsanız gözünüzü cezveden ayırmamanızı tavsiye ederim.

Dibek kahvesi bir dizi civarlarda cezve yerine dosdoğru fincanda da pişirilir. Isıya dayanıklı fincanlar közün üzerine konur ve kahve ağır ağır pişirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.