Sağlık

Böbrek Enfeksiyonu Nedir? Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Önlemek İçin İpuçları

Böbrek Enfeksiyonu Nedir? Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Önlemek İçin İpuçlarıBir böbrek enfeksiyonu veya piyelonefrit, bakterilerin veya bir virüsün niçin olabileceği bir üriner sistem enfeksiyonu türüdür. Genelde idrar yolu veya mesanede başlar ve sonra bir veya daha pozitif böbreğe gider. Bir böbrek enfeksiyonu tıbbi müdahale gerektirir. Çare edilmediği takdirde, bakteriler kan dolaşımı yoluyla vücuda yayıldığı için daimi böbrek hasarı ya da yaşamsal tehlike yaratan bir sistemik Bir böbrek enfeksiyonu, bakteriler veya bir virüs, bir enfeksiyona neden olan böbreklere gittiğinde ortaya meydana çıkan akut bir durumdur. Böbrekler, atıkları kandan arındırmak ve idrar gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Üreterler bu idrarı böbreklerden idrara çıkana dek saklandığı mesaneye taşırlar.

Bir enfeksiyon mesanede, üreterde veya böbreklerde kök saldığında, idrar yolu enfeksiyonuna bile neden olabilir. İdrar yolu böbrekler, mesane ve üreterlerden oluşur. Böbrekler akıcı dengesi, elektrolit seviyeleri , atık giderme, kan basıncı ve kırmızı kan hücresi sayımlarının düzenlenmesi gibi çeşitli hayati işlevlerden sorumludur. Böbrekler, her gün yaklaşık 150 litre kan temizleyerek bunu yaparlar. Üreterler, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan ince tüplerdir. Mesane idrarı her seferinde 1,5 ile 2 kadeh aralarında depolar. Mesane kapasiteye ulaştığında, idrara çıkmanız gereken sinyaller beyne gönderilir.

Johns Hopkins Hastanesi’nde Brady Ürolojisi’ne göre iki farklı tipte böbrek enfeksiyonu vardır: ( 8 )

Komplike Olmayan Akut Piyelonefrit : İsmiyle belirtildiği gibi, bu alıcı komplikasyonsuzdur ve sepsis kanıtı olmaksızın klinik olarak stabil olarak sınıflandırılır.

Komplike Akut Piyelonefrit: Eğer bu tipte bir rahatsızlığınız varsa, epeyce hastasınız veya birlikte yaşanmış bir durumunuz olabilir ve büyük olasılıkla tedavi için hastaneye yatış gerektirecektir.
Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Erkek ve kadınlarda böbrek enfeksiyonu semptomları genelde benzerdir ve şunları içerebilir:

Ateş
Titreme
Sırt ağrısı
Alt taraflarda ağrılar
Kasık ağrısı
Karın ağrısı
Sık idrara çıkma
İdrar yapmaya kuvvetli, kalıcı dürtüler
İdrar yaparken yanma şehvetli veya sızı
Mide bulantısı
Kusma
Hematüri, idrarda pus ya da kan varlığı
İdrarın fazla kötü kokması ya da renginin flu olması
İshal

Yaşlı erişkinlerde böbrek enfeksiyonlarının belirtileri yukarıda belirli iki taraflı belirtilerle birlikte olmayabilir. Bunun yerine, kafa karışıklığı, halüsinasyonlar ve karakteristik olmayan iç içe geçmiş hitabe gibi bilişsel konular tek dışsal işaretler olabilir. Aynı şekilde, 2 yaşın altındaki çocuklarda böbrek enfeksiyonlarının bulguları sadece yüksek ateşle ortaya çıkabilir.

Özel bir anekdot olarak, sırt ağrısı, bulantı ve kusma, sık idrara çıkma, ateş ve üşüme ve böbrek rahatsızlığı gibi böbrek enfeksiyonu semptomları yaşamış erkeklerde böbrek enfeksiyonu yerine prostatit olabilir . Semptomlar benzerdir ve prostatit mesane enfeksiyonu ile birlikte olabilir. Doğru bir tanı ve tedavi için doktorunuza bakın.
Böbrek Enfeksiyonlarının Nedenleri ve Risk Faktörleri
Böbrek Enfeksiyonunun Nedenleri

E. Coli genel olarak ilk enfeksiyona niçin olan bakterilerdir.
Üreter aracılığıyla böbreklere yayılan mesane enfeksiyonu
Kan dolaşımı aracılığıyla böbreklere yayılan vücudun diğer yerlerinde yer alan bakteriyel enfeksiyon
Böbrek ameliyatı
İdrar yolu tıkanıklığı: Bir böbrek taşı gibi idrar yolu tıkanması veya idrar akışını yavaşlatan başka bir şey, böbrek enfeksiyonuna neden olabilir.

Böbrek Enfeksiyonları İçin Tehlike Faktörleri

Bayan olmak: Anatomik olarak, üretra kadınlarda daha kısadır, bu da bakterilerin vücudun dışından mesaneye gitmesini kolaylaştırır. Zorluğa ek olarak vajinanın ve anüsün idrar yoluna yakın olması, mesaneyi istila etmek için bakteriler için daha fazla fırsat yaratır.
Gebelik: Kadın olmaktan bile daha büyük bir risktir, bir kadının gebe olması durumunda, bebek üreterlere baskı uyguladığı ve idrar akışını engelleyebildiği ya da yavaşlattığı için daha yüksek bir tehlike altındadır.
Prostat büyümesi
Diyabet
HIV / AIDS
Kuvvetsiz bağışıklık sistemi
İdrar sondası kullanma
Vezikoüreteral reflü, idrarın yanlış şekilde akmasına neden olan bir şart

Böbrek Enfeksiyonlarında Teşhis ve Tedavi
Böbrek Enfeksiyonlarının Tanısı

Böbrek enfeksiyonu teşhisi genel olarak idrar örneği testi ve kan testi gerektirir. İdrar numunesi, idrarda bulunan bakterileri, kanı ya da irini açığa çıkarabilir ve kan örneği enfeksiyonun kan dolaşımına yayıldığını gösterebilir. Bir Takım durumlarda, bir CT taraması, ultrason ya da özel bir X-ışını gerekli olabilir. Tekrarlayan böbrek enfeksiyonları yaşıyorsanız, bir nefrolog ya da ürolog olan doktora danışmanız gerekebilir. Erkeklerde böbrek enfeksiyonunu teşhis etmek için dijital rektal tetkik gerekebilir.
Böbrek Enfeksiyonu İçin Konvansiyonel Tedavi

Komplike olmayan akut piyelonefrit için böbrek ağrısı ve enfeksiyon tedavisi genellikle antibiyotik içerir. Müşteri ve dozlama, idrar örneği testinde yer alan bakteri tipine tabi olacaktır.

Komplike akut pyelonefrit için, hastaneye yatış yapılması gerekecektir. Tedavi, mevcut herhangi bir nedenin yanında mevcut olan komplikasyonlara tabi olacaktır. Enfeksiyon kan dolaşımına yayılmışsa, intravenöz olarak uygulanan antibiyotikler ve sıvılar gerekebilir.

Böbrek enfeksiyonu yapı bir blok veya vezikoüreteral reflü sonucu oluşursa, cerrahi gerekebilir. Tedaviden sonradan, enfeksiyonun giderildiğinden belirli elde etmek için idrarınız ve kanınız yeniden deneme edilmelidir.
Böbrek Enfeksiyonunu Durdurmak İçin 10 Teklif

Bir Takım yaşam biçimi değişiklikleri böbrek enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir:

Böbrek Enfeksiyonu Nedir? Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Önlemek İçin İpuçlarıBol bol değişken tüketin.
Sıkça banyo yapmak yerine az banyo yapıp sık sık duş alın
Gerektiğinde idrara çıkın, BEKLEMEYİN!
Dişiler, bakterilerin yayılmasını durdurmak için önden arkaya içten silinmelidir.
Cinsel bölgeyi cinsel ilişki öncesi ve sonrası temizleyin.
Mesanenizi cinsel ilişki yaptıktan sonra boşaltın.
Bayan hijyen spreylerini kullanmayın.
Sıkı kıyafetlerden kaçınarak mümkün olduğu değin kuru kalınız.
Gevşek giysiler ve pamuklu iç çamaşırı giyin.
Diyetinizdeki lifleri artırarak kabızlığı çare edin.

Böbrek Enfeksiyonu Tehlikeleri

Şiddetli bir böbrek enfeksiyonu ya da kompleks bir hasta için hastaneye yatış ve antibiyotik gerektirebilir. Semptomlarınız kötüleşirse veya değişirse veya önemli böbrek ağrısı yaşıyorsanız tıbbi destek almayı geciktirmeyin.

Çare edilmediği takdirde, böbrek enfeksiyonları yaşamı korkutma eden komplikasyonlara yol açabilir:

Hematüri
Kronik böbrek hastalığı
Yüksek tansiyon
Böbrek yetmezliği
Septisemi (kan zehirlenmesi)
Hamilelik komplikasyonları
Amfizemöz piyelonefrit (EPN) – böbreğin dokularının fazla çabuk bir şekilde yok edildiği çok nadir ve potansiyel olarak ölümcül bir komplikasyondur.

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Hakkında Önemli Noktalar

Böbrek enfeksiyonları kadınlar için nispeten yaygındır, erkekler için daha azdır.
Gebelik, idrar yolu tıkanıklığı, genişlemiş prostat, HIV / AIDS, diyabet, zayıflamış bağışıklık sistemi ve immünsüpresanların kullanılması böbrek enfeksiyonu riskinizi artırabilir.
Yaygın böbrek enfeksiyonu semptomları, idrarınızı yaparken yanma, üşüme, sırt, bağlı ya da kasık ağrısı, karın ağrısı, sık idrara çıkma, idrarınızda bulanıklık veya kan içerir. Yaşlılarda ve minik çocuklarda böbrek enfeksiyonu belirtileri bambaşka olabilir.
Komplike olmayan böbrek enfeksiyonları için geleneksel çare antibiyotiktir. Komplike böbrek enfeksiyonları için, bilhassa sepsis olursa, hastaneye yatış gerekebilir. Çare edilmeyen, yaşamı korkutma eden komplikasyonlar mümkündür.
Böbrek enfeksiyonları için konut ilaçları semptomları çare etmeye yardımcı olur ve yaşam biçimi değişiklikleri böbrek enfeksiyonlarını önlemeye tezgâhtar olabilir.

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri İçin 5 Ev Uygulaması

1. Isıyı uygulayın. Karın ağrısı ya da sırt ağrısı mevcut olduğunda 20 dakikalık seanslarla bir ısıtma yastığı kullanın.

2. Nane Esansiyel Yağı. Karın ağrısını hafifletmek için günde 50 miligram yüksek nitelikli nane yağını alın. Tamamlayıcı olarak, 6 ile 8 damla nane esansiyel yağını bir hindistancevizi yağı veya badem yağı ile bir çay kaşığı ile karıştırın ve ağrılı bölgelere masaj yapın.

3. Dinlendirici Uyku. Birazcık uyuyun ve kalsiyum ve magnezyum, kediotu kökü gibi doğal uyku yardımcıları kullanarak dinlenin.

4. Daha Fazla Su İçirin. Her gün en düşük 2 – 2,5 kilogram su içmeye çalışın ve hidratlı kalmak için doğal bitkisel çaylarla destek edin.

5. C vitamini takviyesi. Her gün bir böbrek enfeksiyonu ile savaşırken 1,000 miligram C vitamini alın. Şekersizleştirilmiş kızılcık suyu içilmesi, idrarı asitleştirerek bakterilere daha eksik konuksever ayla gelmesine asistan olabilir.

Litaratür:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-infection/symptoms-causes/syc-20353387
https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/kidney-infection-pyelonephritis/symptoms-causes
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/kidney-infections-symptoms-and-treatments#1
https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/kidney-(renal)-infection-pyelonephritis
http://bradyurology.blogspot.com/2014/06/urinary-tract-infections-of-kidney.html
https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/kidney-(renal)-infection-pyelonephritis/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı